تبلیغات
شجره طیبه صالحین پایگاه مقاومت بسیج شهدای اسفندان - نقش بسیج در تحقق حماسه اقتصادی
شجره طیبه صالحین پایگاه مقاومت بسیج شهدای اسفندان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
صالحین اسفندان گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سرباز ولایت
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما حلقه های صالحین چند درصد به هدف اصلی نزدیک می شوند؟
نقش بسیج در تحقق حماسه اقتصادی

بسیجی کسی است که برای زنده نگه داشتن نهضت انقلاب در وسط میدان است. فرقی هم ندارد این میدان میدان جنگ باشد یا میدان سازندگی یا میدان علم و دانش یا میدان فرهنگی و اقتصادی. هرجا انقلاب و نظام اسلامی به بسیج و بسیجی احتیاج داشته باشد آن جا صحنه حضور ایشان است.

لطفا به ادامه مطلب بروید...

بسیجی کسی است که برای زنده نگه داشتن نهضت انقلاب در وسط میدان است. فرقی هم ندارد این میدان میدان جنگ باشد یا میدان سازندگی یا میدان علم و دانش یا میدان فرهنگی و اقتصادی. هرجا انقلاب و نظام اسلامی به بسیج و بسیجی احتیاج داشته باشد آن جا صحنه حضور ایشان است.

بررسی چگونگی ایفای نقش بسیج در جنگ اقتصادی دشمن و تحقق حماسه اقتصادی

1- جنگ اقتصادی امروز نظام جمهوری اسلامی ایران با دنیای کفر و استکبار, امروز به بالاترین درجه خودش رسیده است. در دوران جنگ نیز دنیای غرب و نظام سلطه  علاوه بر جنگ نظامی، تحریم و فشار اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده بودند، بعد از جنگ نیز تحریم های های اقتصادی همچنان ادامه یافت. اما آن چه که باعث تمایز بین تحریم ها و فشارهای اقتصادی گذشته با زمان حال می شود، شدت و همه جانبه بودن آن هاست.

 

2- در واقع هدف اصلی تحریم ها را می توان ناامید کردن مردم از انقلاب اسلامی و به تبع آن ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی است. و یا در پایین ترین حد انتظار هدف تحریم ها عقب نشینی نظام جمهوری اسلامی ایران از مواضع اسلامی و انقلابی خویش است نظام سلطه به رهبری آمریکای جنایت کار این چشم امید را  دارند تا با شدت بخشیدن به تحریم ها و فشارهای اقتصادی بتوانند عزم و اراده ملت ایران و نظام اسلامی را از هم بپاشند.و آنان را از ادامه مسیری که در پیش گرفتند باز دارند. و لذا تاکید مقام معظم رهبر ی بر روی مقوله «حماسه اقتصادی» از همین زاویه دید است.

 

3- هدف از تأسیس بسیج مبارزه با تهدیدها و جنگ افروزی نظام سلطه علیه انقلاب اسلامی ایران بود. و امروز یکی از مهمترین مصادیق این تهدیدها و جنگ افروزی ها جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت و انقلاب ایران است. بنابراین بسیج بایستی با توجه به خصوصیات و ویژگیهای ممتازی که نسبت به سایز ارگان ها و نهاد ها، خالصانه و مجاهدانه قدم در راه مبارزه اقتصادی با دشمن گذاشته و در این راه همانند دوران دفاع مقدس در مقابل دشمن نظام اسلامی بایستد.

 

4- با توجه به خصوصیات و ویژگی هایی که برای بسیج بیان شد می توان یکی از نقش های مهم بسیج را نقش تربیتی آن دانست.  از این رو یکی از مهمترین و موثرین گام ها در مبارزه اقتصادی با دشمن ,  تحقق حماسه اقتصادی، بحث « تربیت اقتصادی» است.

در ذیل به چند نمونه از مواردی که لازم است تربیت اقتصادی در آن ها جدی گرفته شود اشاره می کنیم و سپس به طور مختصر نقش بسیج را در این بین توصیح می دهیم.

لزوم تغییر در «سبک زندگی یا فرهنگ اقتصادی مردم» موثرترین گام در جنگ اقتصادی با دشمن است.  قیمت پودر رختشویی در بازار افزایش می یابد، عکس العمل مردم در برابر آن این است که به سمت بازار هجوم می آورند و سبب آشفته تر شدن قیمت ها می شوند. همین مسئله در قیمت مرغ اتفاق می افتد. همین مسئله در قیمت ارز و سکه و... اتفاق می افتد. در این موارد مردم با هجوم خود به سمت بازار مورد نظر و خرید مازاد بر مصرف خود و یا خرید و فروش نابجای ارز و سکه سبب می شوند که التهاب بازار افزایش یابد و این خود به نابسامانی اقتصادی دامن بزند. مطمئنا معنای این سخن این نیست که دولت در این قضیه سهم و تقصیری ندارد که آن در جای خود باید بحث شود.

روی سخن این جاست که مردم با عدم عکس العمل مناسب سبب افزایش فشار اقتصادی بر خود می شوند.

 البته بحث سبک زندگی اقتصادی یا فرهنگ اقتصادی مردم منحصر به این موارد نمی شود. مثلا اعتقاد به «رزاقیت الهی» و یا «عدم اسراف» خود از مباحثی است که نیاز به تعلیم و تربیت و فرهنگ سازی دارد. مثال های دیگر بحث «کار و مشارکت در فعالیت های اقتصادی» است. اگر بخواهیم رشد و بهره وری ملی افزایش یابد و به تبع آن مشکل تورم و بیکاری حل شود بایستی که  کار و مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی برای مردم جامعه به عنوان یک ارزش در باورهای آنها تلقی شود. یا ارزش مهم دیگر در فرهنگ اقتصادی مردم خرید «تولیدات داخلی» است.بایستی که به خرید از تولیدات داخلی به عنوان یک ارزش تلقی شود و مردم خود را موظف بدانند که در درجه اول از تولیدات داخلی استفاده کنند.

 از دیگر مواردی که در جنگ اقتصادی با دشمن بسیار مورد احتیاج است کسب سواد اقتصادی لازم برای مقابله با شبهات اقتصادی است. شبهات زیادی در مورد مسائل اقتصادی وجود دارد که سبب سلب آرامش از جامعه و مخدوش شدن اذهان می شود. بایستی با افزایش سواد اقتصادی مردم شبهات آنان را برطرف نمود و اجازه نداد که دشمن از این قضیه سوء استفاده کند و به آتش جنگ روانی خود بیفزاید.

امید افزایی و آرامش بخشی به جامعه یکی از اصول مهم در مواجهه با مسائل و مشکلات عمومی می باشد. یکی از مهمترین حربه های دشمن نیز در جنگ اقتصادی از بین بردن آرامش روانی در بین افراد جامعه است که از این رهگذر بتواند در ایستادگی مردم خلل ایجاد بکند و عزم آنان را از بین ببرد.

سخنان مقام معظم رهبری به عنوان امام و رهبر جامعه به عنوان شاخض و چراغ راهنمایی است که می تواند در جنگ اقتصادی با دشمن بسیار راهگشا باشد. از این رو  ترویچ گفتمان مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی و تبیین سخنان ایشان یک ضرورت و اصل بسیار مهم می باشد. که سبب خواهد شد در جنگ اقتصادی با دشمن مسیر و هدف گم نشود. و از طرفی دغدغه ها و نقطه نظرات ایشان به نحو شایسته ای ترتیب اثر داده شود.

 

5- همه موارد از جمله زمینه هایی است که بسیج در آن ها می تواند نقش بسیار موثر و تاثیر گذاری را داشته باشد. همانگونه که در هشت سال جنگ تحمیلی بسیج در پایگاه ها و مساجد اقدام به تعلیم مباحث نظامی به مردم عادی می کرد در این جا هم بسیج می تواند از ظرفیت پایگاه های بسیج خود، مساجد، ظرفیت دانشگاه ها و ... استفاده کند و به فرهنگ سازی اقتصادی و تعلیم و تربیت اقتصادی بپردازد. در حال حاضر در همه پایگاه های بسیج طرح صالحین اجرا می شود. می توان قسمتی از مباحث مطرح شده در این طرح را به مباحث اقتصادی اختصاص داد. همچنین دوره های مختلفی در سطح بسیج دانشجویی در حال رخ دادن است. می توان قسمتی از این دوره ها را درجهت افزایش بصیرت اقتصادی دانشجویان و رفع شبهات آنان و توانمند سازی ایشان در مباحث اقتصادی اختصاص داد.یا مثلا در مساجد می توان پاره از سخنرانی ها را به این مباحث اختصاص داد و مردم را در جریان جنگ اقتصادی با دشمن گذاشت و وظایف را به آن ها گوشزد کرد. هچنین مطمئنا با افزایش سواد اقتصادی عامه مردم و افزایش بصیرت اقتصادی نخبگان جامعه شاهد خیلی از نابسامانی های موجود در فضای اقتصادی کشور نخواهیم بود.

و در پایان بایستی گفت: بسیجی کسی است که برای مقابله زنده نگه داشتن نهضت انقلاب در وسط میدان است. [1] فرقی هم ندارد این میدان میدان جنگ باشد یا میدان سازندگی یا میدان علم و دانش یا میدان فرهنگی و اقتصادی. هرجا انقلاب و نظام اسلامی به بسیج و بسیجی احتیاج داشته باشد آن جا صحنه حضور ایشان است
نوع مطلب : دفاع مقدس، فرهنگی، 
برچسب ها : حلقه، بسیج،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 12 آذر 1392
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:50 ب.ظ
I blog often and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest.
I will book mark your site and keep checking for new details about once per week.
I subscribed to your Feed as well.
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 01:45 ب.ظ
Loving the information on this site, you have done great job on the articles.
چهارشنبه 11 تیر 1393 04:34 ب.ظ
با سلام!
خداقوت همسنگر !
پیش منم بیاید اگه دوست داشتید تا تبادل لینک کنیم!
یا علی
شنبه 9 فروردین 1393 08:40 ق.ظ
با سلام
خرید اینترنتی انتشارات کوله بار فرهنگی آغاز به کار کرده است.
خوشحال می شویم سری به ما بزنید.
یاعلی
دوشنبه 9 دی 1392 03:00 ب.ظ
با سلام
امیدوارم موفق باشید.
خوشحال می شویم به وبلاگ انشتارت سری بزنید.
یا علی
دوشنبه 9 دی 1392 12:32 ب.ظ
سه شنبه 19 آذر 1392 03:22 ب.ظ
ولادت امام موسی کاظم (ع) مبارک
سه شنبه 12 آذر 1392 07:49 ب.ظ
سلام وبلاگ زیبایی داری برای افزایش بازدید وبلاگت میتونی به آدرس زیر ثبتش کنی تا من و بقیه بازدید کنندگان بتونیم هر روز بهت سر بزنیم محلی که وبلاگت ثبت میکنی بزرگترین دایرکتوری وبلاگ نویسان است و پر بازدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی